Hopp til innhold

Kopieringsavtaler for kirker og trossamfunn

Avtalene lar kirker og trossamfunn bruke utdrag fra bøker, sanger, bilder og annet opphavsrettsbeskyttet materiale i gudstjenester, undervisning og annet menighetsarbeid

Her får du oversikt over avtalene, hva de dekker og hvem som er omfattet.

Kort fortalt

Kopiering kan utføres av ansatte, prester, pastorer og andre med særlig tilknytning til virksomheten. Virksomhet som skjer i regi av stiftelser, foreninger eller andre organisasjoner med eget organisasjonsnummer, er ikke omfattet av avtalen. Kopiering skal ikke erstatte kjøp av publikasjoner som det ellers ville være naturlig å anskaffe. Avtalte lisensvilkår knyttet til digitale produkter må respekteres.

Hvem gjelder avtalene for?

Kopinor har inngått avtaler som dekker ulike kirke- og trossamfunn:

Den norske kirke (KA)

Avtalen gjelder de fellesråd som har gitt KA fullmakt.

Menigheter og trossamfunn tilsluttet Norges Kristne Råd

Gjelder de som har sluttet seg til avtalen skriftlig.

Enkeltstående trossamfunn og menigheter

Kan inngå egen avtale direkte med Kopinor.

Hvor mye kan dere kopiere?

Hva avtalene ikke omfatter

  • Film og lyd
  • Dataprogrammer
  • Dataspill og interaktive læringsverktøy
  • Originaleeksemplar av billedkunst og fotografi og lignende.
  • Digital kopiering av dagspresse (men fotokopiering, utskrift og kopiering for bruk med videoprojektor og lignende er tillatt).

For mer detaljerte bestemmelser, blant annet om omfang av kopiering og hva kopiene kan brukes til, henviser vi til den enkelte avtale.

Navngivelse av opphaver

Opphaveren skal navngis og verkets tittel og kilde angis slik god skikk tilsier.

Strømming

Sokn og menigheter i Den norske kirke har anledning til kopiering og bruk av beskyttet materiale, som tekst og bilder, i forbindelse med at soknet/menigheten strømmer gudstjenester og kirkelige handlinger på internett. Avtalen omfatter ikke lyd eller audiovisuelt materiale.

Berørte rettighetshavere kan unnta sine verk i medhold av denne avtalen, og soknene/menighetene kan i så fall ikke benytte disse verkene i medhold av denne avtalen. Rettighetshavere som vil trekke verk, kan henvende seg til Kopinor.

Foreløpig er ingen verk unntatt.

Har du spørsmål eller vil inngå avtale?

Ida Lillefjære, Seniorkonsulent, avtaler og forhandlinger

Ida Lillefjære

Seniorkonsulent, avtaler og forhandlinger